خانهوبلاگ چه عواملی در ارتقا برند کفش تبریز تاثیرگذار هستند؟

چه عواملی در ارتقا برند کفش تبریز تاثیرگذار هستند؟

6 دی 1399
0 455
چه عواملی در ارتقا برند کفش تبریز تاثیرگذار هستند؟

مفهوم برندسازی و چگونگی ارتقا برند کفش تبریز

یکی از راهبردهای بازاریابی، ارتقا دادن برند است. ارتقا برند به منظور افزایش دادن آگاهی از محصول، پایدار بودن مشتری، مزیت رقابتی فروش و در کل ارزش شرکت است. بازاری‌ها از این روش برای جلب توجه مشتریان و خاص یا برتر نشان دادن محصولاتشان که جهت فروش است استفاده می‌کنند و همچنین تصویر زنده‌ای در ذهن بلند مدت مشتریان ایجاد می‌کنند. این مقاله اشاره به پژوهشی دارد که در رابطه با فاکتورهای موثر در ارتقا برند کفش تبریز انجام گرفته شده و در کنفرانس بین‌المللی جهت‌گیری‌های نوین در مدیریت، اقتصاد و حسابداری منتشر شده است.

این تحقیق با بهرگیری از مدل کوین کلر انجام شده و نوع تحقیق روش توصیفی- پیمایشی می‌باشد. تمامی مشتریان کفش تبریز موجود در شهر تبریز جامعه‌ی آماری پژوهش را تشکیل می‌دهند که از بین این مشتریان 483 نفر به صورت نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شده است. ابزار مورد استفاده برای انجام این تحقیق پرسشنامه است. از روش تحلیل عاملی تاییدی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده شده است. نتایج بدست آمده از تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده نشان داد که برجستگی برند، عملکرد برند، احساسات نسبت به برند، قضاوت‌ها نسبت به برند، تصویرسازی ذهنی از برند و همنوایی با برند به عنوان فاکتورهای موثر بر ارتقا برند کفش تبریز شناخته شده‌اند. همچنین اثبات شد که هر یک از این عوامل در میزان تاثیرگذاری متفاوت هستند مثلا احساسات نسبت به برند دارای پایین‌ترین تاثیرگذاری در ارتقا برند می‌باشد اما قضاوت نسبت به برند دارای بالاترین تاثیرگذاری است.

 

کفش تبریز

 

استراتژی برندسازی موفق

جهت موفقیت در برندسازی باید موقعیتی متمایز برای برند مذکور ایجاد کنیم که به واسطه‌ی تفکیک میان برند مورد نظر از دیگر رقبا و افزایش عملکرد برند در بازار انجام می‌شود. به اعتقاد بسیاری از محققان برند، بخش مهمی از یک کسب و کار و دارایی‌های یک بنگاه را تشکیل میدهد و خیلی از بازاری‌ها مشتاق هستند که نحوه‌ی برندسازی موفق را یاد بگیرند. یکی از ضروریات ایجاد برندی قوی، شناخت هر یک از عوامل ایجاد کننده‌ی ارزش ویژه‌ی برند است.

اخیرا اکثر سازمان‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که یکی از مهم‌ترین دارایی‌هایشان برندهای محصولات و خدمات آن‌هاست. مدیریت ارشد هر سازمان مستلزم ایجاد برندهای قدرتمند است که علاوه بر اجرای وعده‌ها و تعهدات، قدرت و توانمندی‌های خود را در طول افزایش می‌دهد.

ارزش ویژه‌ی برند با اعتماد مشتری رابطه‌ی مستقیمی دارد مثلا اگر برندی دارای ارزش زیادی باشد در این حالت مشتری نبست به برند واکنش مثبتی نشان خواهد داد یعنی حاضر است در ازای خرید محصول مبلغ زیادی را پرداخت کند و خرید خود را تکرار نماید همچنین به سایر افراد محصولات شرکت مربوطه را تبلیغ کند.

حفظ و ارتقای ارزش برند مستلزم به تلاش و پشتکار زیاد است لذا باید با دیدهای متفاوتی عوامل موثر بر ارتقای برند را مورد بررسی قرار داد تا بتوان با روش اصولی و صحیح ارزش برند را افزایش داد.

مزایای برندسازی و تاثیر آن در بازاریابی

اخیرا در دنیای بازاریابی کفش تبریز توجه ویژه‌ای به مساله‌ی برندسازی و مدیریت آن می‌شود به طوری که پیش‌بینی شده است بازاریابان آینده فعالیتشان را روی ساختن برند موفق متمرکز می‌کنند چرا که داشتن یک نام موثق و قدرتمند برای سازمان با بازده و سود آن رابطه‌ی مستقیم دارد لذا ساخت یک برند قدرتمند، هدف اکثر سازمانهاست که نتیجه‌ی آن کسب منافع بیشتر است.

اگر برند سازمانی به شکل صحیح مدیریت شود و ارتقا یابد مزایای بیشتری را برای سازمان مربوطه در پی خواهد داشت از جمله آسیب‌پذیری کمتر در شرایط رقابتی بازار، حاشیه‌ی سود بیشتر، ارتباطات قوی‌تر با حلقه‌های پشت سری و جلو سری زنجیره‌ی تولید و غیره.

یک برند موفق نه تنها باعث ارتقای نام صاحب شرکت می‌شود بلکه نام کشور مربوطه را نیز در راستای آن ارتقا و تقویت می‌دهد لذا باید به برندسازی و ارتقا آن به عنوان یک وظیفه‌ی ملی نگریست همچنین مهمترین مزیت یک برند، افزایش ثروت ملی است در حالیکه متاسفانه در صنایع ایرانی به امر برندسازی و ارتقا برند کمترین توجه شده است.

وضعیت برند کفش تبریز

برند کفش تبریز زمانی موفق و دارای شهرت جهانی بود به طوری که در کشورهای مختلف خواهان و خریدار زیادی داشت تا اینکه کفش‌های ترکیه‌ای و چینی زیادی وارد بازار شدند لذا از محبوبیت برند کفش تبریز کاسته شد که نتیجه‌ی آن رکود این برند بود.

برند کفش تبریز نه تنها در خارج از کشور بلکه در بازارهای داخلی نیز غریبه شده است که این مسئله کار مدیران بازاریابی را جهت جستجوی راه‌های ارتقا برند و کاهش ریسک شکست آن را سخت‌تر کرده است.

جهت تداوم حضور در بازارهای رقابتی، سازمان مورد نظر باید علاوه بر داشتن کیفیت و قیمت مناسب، از برند برتر و معتبری برخوردار باشد. مشتری وقتی در شرایطی قرار می‌گیرد که کیفیت محصول مورد نظر، در چندین شرکت برابر باشد به دنبال محصولی می‌رود که دارای برند معتبر باشد لذا واحدی که صاحب برند نیست یا باید کیفیت کار خود را افزایش دهد یا قیمت محصولاتش را نسبت به سایر رقبا کاهش دهد که هر دوی این‌ها به معنای کاهش حاشیه‌ی سود و یا از دست دادن قدرت رقابت برای واحد تولیدی خواهد بود.

هر چه برند دارای اعتبار و ارزش زیادی باشد، رقبا برای پیشی گرفتن از این برند باید فشار زیادی را متحمل شوند لذا تداوم حضور در بازارهای رقابتی بستگی به ارزش برند دارد.

 

کفش تبریز

 

نتایج برخی از تحقیقات انجام گرفته در گذشته در رابطه با ارتقای برند

 1. آگاهی از برند تاثیر مثبتی بر ارزش برند و ارتقاء برند دارد.
 2. ادراک شخصیت برند، تاثیری مثبت بر برتری برند و وفاداری نگرشی دارد و برتری برند، تاثیر مثبتی بر وفاداری نگرشی دارد و وفاداری نگرشی تاثیر مثبتی بر کلمات شفاهی مثبت دارد. همچنین مشخص شد رابطه‌ی مستقیمی بین برتری برند و رفتار کلمات شفاهی وجود دارد.
 3. تجارب استفاده‌ی برند توسط مشتریان در آگاهی از برند سهیم می‌باشد و نشانگر این است که تجربه در برخی از بافت‌ها بر آگاهی مقدم است و لذا ارتباط مثبت بین آگاهی از برند و ارزش ویژه‌ی برند را تایید می‌کنند. همچنین در این تحقیق به نقش و اهمیت توزیع و تبلیغات در ایجاد آگاهی از برند اشاره شده است که ارتباط مثبتی را بین عناصر ترکیب بازاریابی و آگاهی از برند را نشان می‌دهد.
 4. تعدادی از عواملی که بر نحوه‌ی احساس مشتریان نسبت به ارتقا برند موثرند عبارتند از: سازگاری کلی، نوع برند (برای مثال حیثیتی یا کاربردی)، دانش و آگاهی از برند، وجود ارتباطات تشریحی، ادراکات مشتریان از برند.
 5. مشتریان آن خدمات بانکی را ترجیح می‌دهند که برند مربوطه از ارزش ویژه برخوردار باشد.
 6. همخوانی شخصیت برند و مشتری بر اعتماد به برند و حس تعلق به برند اثر معنادار دارد. همچنین حس تعلق به برند بر وفاداری به برند اثر معنادار دارد و اعتماد به برند بر وفاداری به برند و ارزش ویژه ی برند اثر معنادار دارد و در نهایت وفاداری به برند بر ارزش ویژه‌ی برند اثر معنادار دارد. از طرفی همخوانی شخصیت برند و مشتری رابطه ی معناداری با وفاداری مشتری به برند ندارد و حس تعلق به برند نیز به طور مستقیم ارتباط معناداری با ارزش ویژه ی برند ندارد.

عوامل موثر بر ارتقا برند کفش تبریز

 1. برجستگی برند (به انگلیسی: Brand Salience): با ایجاد برجستگی برند در ذهن مشتری در واقع هویت مناسبی برای برند خلق می‌کنیم. برجستگی برند شاخصی است که میزان آگاهی از برند را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 2. عملکرد برند (به انگلیسی: Brand Performance):  نمودار (شاخص) عملکرد برند بیان کننده‌ی این است که محصول یا خدمت تا چه اندازه می‌تواند نیازهای عملکردی مشتری‌ها را به خوبی پاسخ دهد. برند از لحاظ شاخص‌های ارزیابی کیفیت، چه وضعیتی دارد و تا چه حد می تواند نیاز های اقتصادی، کاربردی، زیباشناسی و سایر خواسته‌های مشتری از آن رده‌ی محصول یا خدمت را برآورده کند
 3. تصویرسازی ذهنی از برند (به انگلیسی: Brand Image): تصویرسازی ذهنی از برند به ویژگی‌های برونی و ظاهری محصول یا خدمت، شامل راه‌های رفع نیازهای اجتماعی و روانی مشتری بستگی دارد. این عنصر، شیوه‌های تفکر ذهنیات افراد را در خصوص برند نشان می‌دهد و بر خالف عملکرد برند، کمتر به نگرش افراد در زمینه‌ی واقعیات آن می‌پردازد.
 4. قضاوت‌ها نسبت به برند (به انگلیسی: Brand Judgment):  عقاید فردی مشتری ها و ارزیابی های آنها از برند که با کنار هم نهادن تمامی عملکردها و تداعیات و تصاویر ذهنی از آن برند شکل می گیرد.
 5. احساسات نسبت به برند (به انگلیسی: Brand feeling): به عکس‌العمل‌های هیجانی و عاطفی مشتری نسبت به برند و همچنین جریان‌های اجتماعی که ممکن است به خاطر تاثیر برند ایجاد شود Brand feeling (احساسات نسبت به برند) گفته می‌شود.
 6. همنوایی با برند (به انگلیسی: Brand Resonan): همنوایی شاخصی است که بیان کننده‌ی میزان و درجه شدت یا عمق نزدیکی روانی مشتری‌ها با یک برند و میزان فعالیت‌هایی را که در تاثیر این حس وفاداری در رفتار مشتری صورت می‌گیرد، می‌باشد.

میزان تاثیرگذاری متغیرها در ارتقا برند کفش تبریز

پژوهش‌گران، تحقیقاتی که در راستای کشف عوامل تاثیرگذار بر ارتقای برند کفش تبریز انجام دادند به این نتیجه رسیدند که متغیرهای برجستگی برند، عملکرد برند، تصویرسازی ذهنی از برند، قضاوت‌ها، احساسات و همنوایی می‌توانند در ارتقای برند کفش تبریز دخیل باشند. میزان تاثیری که این متغیرها در پیشرفت برند داشتند متفاوت است و دارای اولویت یکسان نمی‌باشند مثلا در اولویت‌بندی این متغیرها قضاوت‌ها نسبت به برند اولویت اول و احساسات نسبت به برند اولویت آخر در توسعه و پیشرفت برند کفش تبریز دارد. این تحقیقات به منظور کاهش مشکلات برند ارائه شده است:

 

تولید کفش تبریز

 

 1. در زمینه‌ی متغیر قضاوت‌ها، ایجاد ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد و نیز افزایش کیفیت برند کفش تبریز نسبت به سایر برندها باعث ارتقا برند کفش تبریز خواهد شد.
 2. در زمینه‌ی متغیر عملکرد برند که میزان تاثیر آن در ارتقا برند کفش تبریز اولویت دوم را دارد از شاخص‌هایی چون دوام و عمر برند برخوردار می‌باشد و نسبت به سایر برندها و اطمینان و امنیت خاطر به برند می‌تواند برای مشتریان بسیار ارزشمند باشد. همچنین ایجاد تنوع در طراحی انواع برند کفش تبریز، توجه به سیاست قیمت گذاری و ارائه‌ی قیمت‌های متناسب با انواع طرح‌ها و کیفیت و ارائه‌ی گارانتی همراه با محصول برای مشتریان اهمیت بسیار بالایی دارد. لذا شرکت‌هایی که در زمینه‌ی برند کفش تبریز فعالیت می‌کنند نباید به ارزش‌های مشتریان نگاه کلی داشته باشند، بلکه باید به همه‌ی شاخص‌ها توجه داشته باشند.
 3. در زمینه‌ی متغیر همنوایی، جلب رضایت مشتریان (از هر نظر) و داشتن تعهد نسبت به نیازهای ارتباطی جامعه رابطه‌ی مستقیمی با ارتقا برند کفش تبریز دارد. به عنوان مثال شرکت‌های فعال در این زمینه می‌توانند با ایجاد انجمن و یا سایت هواداران برند کفش تبریز، حس قوی تعلق در میان مشتریان وفادار به وجود آورده و نگرش‌ها و مفاهیم مطلوبتری را در زمینه‌ی برند برای آنان ایجاد کند.
 4. در زمینه ی برجستگی برند، شرکتها باید با بهره‌گیری از تبلیغات و شعارهای تبلیغاتی خلاقانه باعث آگاهی مردم نسبت به برند کفش تبریز شوند در واقع شرکت‌ها با ایجاد وسعت آگاهی زیادی در ذهن مردم باعث برجستگی برند مربوطه که نتیجه‌ی آن جذب مشتری ثابت و پایدار است، می‌شوند. آگاهی از برند یعنی توانایی مشتری در یادآوری و شناسایی آن در شرایط مختلف و همچنین به ایجاد ارتباط میان نام، لوگو، نماد و سایر موارد اشاره دارد. ایجاد آگاهی از برند کفش تبریز مشتری را قادر می‌سازد تا رده (گروه) محصول یا خدمتی را که برند در آن رقابت می‌کند، به طور صحیح تشخیص داده و درک کند و با محصولاتی که با نام آن برند فروخته می‌شوند، آشنا شود. علاوه بر آن، آگاهی از برند کفش تبریز این اطمینان را به وجود میآورد که مشتریان میدانند این برند کدام یک از نیازهای آنان را برآورده میکند.
 5. در زمینه‌ی متغیر تصویرسازی ذهنی از برند، استفاده از افراد مشهور و هنرمند مانند بازیگران و خوانندگان در تبلیغات برند کفش تبریز منجر به ایجاد خاطرات خوش در ذهن مشتریان از برند کفش تبریز می‌گردد که نتیجه‌ی آن جلب توجه بیشتر مشتریان می‌شود.
 6. در زمینه‌ی متغیر احساسات، افزایش اعتبار از سوی شرکت‌های فعال در این حوزه نسبت به سایر برندها باعث ایجاد احساسات گرم و خوش و ارتقا برند کفش تبریز خواهد شد. تاثیر هیجانی یک برند در افراد باعث می‌شود تا در طی استفاده از محصول تداعیات ذهنی قوی و پایداری در افراد ایجاد شود. شرکتهای فعال در زمینه برند کفش تبریز باید تبلیغات خود را بر پایه‌ی احساسات و عواطف طراحی کنند تا بتوانند از این طریق برند خود را در ذهن مشتری حک کنند.

مرجع

بوداقی، حسین و عالی، صمد و نجف پوررنجی، سمیرا،1394،بررسی عوامل موثر بر ارتقاء برند کفش تبریز،کنفرانس بین المللی جهت‌گیری‌های نوین در مدیریت، اقتصاد و حسابداری،تبریز

https://civilica.com/doc/405077

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *